چک لیست مراسم ترحیم

 

چک لیست کامل مراسم ختم

 

۱- اخذ گواهی فوت و ترخیص از بیمارستان

در وهله اول چه متوفی در محل سکونت و چه در بیمارستان فوت کرده باشد، اخذ گواهی فوت و ترخیص از سوی پزشک متخصص الزامی است. به منظور رفاه حال عزیزان تیم تشریفات شریف قادر است این وظایف اداری را در مدت زمانی کوتاه انجام دهد و زمینه‌های تدفین را فراهم آورد.

 

۲- انجام امور اداری و تغسیل

پس از دریافت مجوز معتبر و باطل شدن شناسنامه متوفی، وی برای شستشو و تغسیل به غسال‌خانه موردنظر فرستاده می‌شود. ماموران حاضر در محل به نوبت اموات را با ملزوماتی نظیر صابون و کافور غسل داده و کفن‌پوش می‌کنند.

۳- انتخاب محل تدفین

پس از طی کردن مراحل تغسیل و کفن‌پوش کردن متوفی نوبت به انتخاب محل تدفین می‌رسد. در این زمان بهتر است به خواسته متوفی چنانچه در وصیت‌نامه ذکر شده باشد توجه نمود. در غیر این صورت خانواده وی حق انتخاب محل تدفین را دارند.

۴- خرید قبر

پس از تعیین محل دقیق تدفین، قیمت قبر موردنظر از مالک زمین استعلام گرفته شده و در صورت تایید امور خرید قبر توسط نماینده مخصوص تیم تشریفات شریف قابل انجام است. 

۵- طواف حرم

اگر متوفی و خانواده وی ساکن شهرها و اماکن زیارتی مانند مشهد، شیراز و قم باشند در صورت تایید خانواده عزادار مرحوم یا مرحومه پس از هماهنگی‌های لازم در صحن حرم مطهر طواف داده می‌شود. اگر عزیز درگذشته درون وصیت نامه خود درخواست طواف در حرم مطهر و عتبات عالیات داشته باشد نیز این امر قابل انجام می‌باشد.

۶- خرید ملزومات پذیرایی 

جهت پذیرایی ویژه از مهمانان لوازم و مواد خوراکی موردنظر مانند حلوا و خرما، کیک، میوه، آبمیوه و چای تهیه و توسط پرسنل خدماتی به شکلی زیبا تزیین می‌شوند. امروزه برای افزایش بهداشت عمومی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه‌های اضافه استفاده از پک‌های پذیرایی و توزیع آن‌ها میان مهمانان رواج پیدا کرده است.

 

۷- مراسم خاکسپاری

تهیه میز و صندلی به میزان کافی، چیدمان میز ترحیم و دعوت از مهمانان لیست‌شده، از مهم‌ترین اقدامات مربوط به تدفین و خاکسپاری درگذشته محسوب می‌شود.

 

۸- رزرو مجری و مداح

به منظور بهتر اجرا شدن امور ترحیم دعوت از مجری، قاری و مداح برتر در تشریفات ختم با توجه به صلاحدید خانواده متوفی صورت می‌گیرد. بدون شک اجرای مراسم ختم با حضور چنین افرادی هم برای میزبان و هم مهمانان مناسب‌تر می‌باشد.

 

۹- رزرو مسجد

پس از برگزاری مراسم ترحیم و خاکسپاری نوبت به حضور مهمانان در اماکن مختلف مانند مسجد، رستوران و سالن‌های دیگر برای صرف غذا و شرکت در مراسم هفتم، چهلم و سالگرد می‌رسد.

 

۱۰- انجام امورات چاپی و اطلاع رسانی

برای جلوگیری از هدر رفتن زمان و اطلاع‌رسانی به افراد بابت فوت عزیز درگذشته می‌توانید متن اعلامیه ترحیم را به همراه زمان حضور و آدرس در اختیار نماینده‌های مجموعه قرار دهند. در کوتاه‌ترین زمان ممکن آگهی مورد نظر با ابعاد، رنگ و نوع صفحه انتخابی در روزنامه و مجلات چاپ می‌شود.

جز رزونامه و مجلات راه‌های دیگری مانند بنرهای تسلیت، استند، شاسی عکس، تراکت‌های اطلاع رسانی، چاپ کارت دعوت، طراحی بنر و اعلامیه ترحیم برای اطلاع رسانی در شبکه‌های اجتماعی نیز وجود دارد.

 

۱۱- سفارش دیس حلوا، خرما و شیرینی میکادو

باتوجه به تعداد مراجعین و نوع خواست میزبان، پک و دیس‌های مختلف خرما و حلوا و شیرینی مخصوص آماده شده و در صورت لزوم پرسنلی برای پذیرایی از مهمانان به محل موردنظر اعزام می‌شوند.

 

۱۲- سفارش تاج گل ترحیم

در چنین شرایطی هیچ هدیه و ابراز همدردی با خانواده متوفی بهتر از گل به ویژه با رنگ روشن و سفید نیست. گل‌ها در هر فضا و تشریفاتی نقش اول را ایفا می‌کنند و آرامش و حال خوب را برای افراد به ارمغان می‌آورند.

 

۱۳- گل آرایی مزار

معمولا در مراسم خاکسپاری و سوم، هفتم و چهلم از گل‌های متعددی نظیر گلایل، رز، سوسن، ارکیده، زنبق، میخک و داوودی برای تزیین سنگ قبر و آرامش روحی متوفی انجام می‌شود.

 

۱۴- تدارک وسایل ایاب و ذهاب

رفت و آمد مهمانان به محل خاکسپاری و مسجد یا رستوران با خودرو و وسیله شخصی کار آسانی نیست. به همین دلیل تیم تشریفات شریف قادر است جهت سهولت این امر انواع مینی‌بوس و ماشین حمل و نقل مهمانان را به همراه راننده مجرب تدارک ببیند.

 

۱۵- میز گل آرایی و شمع آرایی

برای تزیین میز یادبود مراسم ترحیم از المان‌های تاثیرگذار و جذاب مانند گل و شمع که بر حال و هوای اندوهگین تشریفات نیز آرامش و احترام هدیه دهد استفاده می‌کنند. معمولا گل آرایی و شمع آرایی میز در رستوران‌ها و سالن‌های غذاخوری کاربرد دارد. 

 

تبلیغات

پشتیبانی سایت 09126176340